INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Rudolf Kner      Rudols Kner, wizerunek na podstawie litografii Adolfa Dauthage z 1860 r.

Rudolf Kner  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kner Rudolf (1810–1869), zoolog, profesor uniwersytetu we Lwowie, Austriak. Ur. 24 VIII w Linzu, był synem urzędnika państwowego. Do gimnazjum uczęszczał w Linzu i w Kremsmünster, gdzie w r. 1828 zdał maturę. W l. 1828–35 studiował na życzenie ojca medycynę we Wiedniu i skończył ją podwójnym doktoratem z medycyny i chirurgii. Zainteresowanie przyrodą przejawiał jednak od dzieciństwa, a rozwijali je w nim stryj, radca górniczy, ofiarodawca bogatego zbioru minerałów, oraz entomolodzy F. Duftschmid oraz bracia B. i K. Bischoff, przyjaciele ojca. W l. 1835–41, praktykując jako sekundariusz w szpitalu powszechnym w Wiedniu, przyjął K. równocześnie posadę praktykanta w cesarskim gabinecie przyrodniczym. Pod kierunkiem J. J. Heckla wyspecjalizował się w ichtiologii i ze wspólnej z nim podróży (1840) do Dalmacji przywiózł wiele odkrytych przez siebie i nieznanych ryb. W l. 1841–9 był profesorem historii naturalnej oraz rolnictwa na uniwersytecie we Lwowie, w l. 1849–69 profesorem zoologii Uniw. Wiedeńskiego. W r. 1852 odbył podróż geologiczną do Istrii i wysp Cherso i Osero. W l. 1863 i 1867 odbył podróże zoologiczne, głównie ichtiologiczne do północnych Niemiec, Danii i Skandynawii. Był członkiem zwykłym i honorowym wielu towarzystw naukowych oraz Akademii Nauk w Wiedniu. K. był głównie zoologiem i paleontologiem, mniej geologiem. W dziedzinie ichtiologii zdobył europejską sławę; uznano go za najlepszego eksperta w zakresie klasyfikacji ryb dzięki pracy Die Süsswasserfische der oesterreichischen Monarchie (Lipsk 1858) oraz dzięki opracowaniu zebranych przez G. Nattetera ryb Brazylii (Ichtiologische Beiträge, Wiedeń 1855, 1857). Opublikował ok. 20 prac o rybach sam lub wspólnie z J. Hecklem i K. Steindachnerem. Napisał też podręcznik Lehrbuch der Zoologie (Wiedeń 1849, 1855, 1862).

Zainteresowania paleontologiczne rozwinęły się u K-a w okresie lwowskim i jego sześć prac z tego zakresu powstało w tym właśnie czasie. Do najwybitniejszych z nich należały prace o pochodzących z syluru i dewonu ostrakodermach, łączonych za jego czasów z rybami pancernymi oraz o różnych skamienielinach kredowych Galicji wschodniej. W pracy Versteinerungen des Kreidemergels von Lemberg und seiner Umgebung (Naturwiss. Abhg Bd 3 Abt. 2, 1850), dokonał podsumowania stanu polskiej paleontologii w oparciu o prace Pusza-Koreńskiego, Zejsznera i A. Altha; w pracy Neue Beiträge zur Kenntniss der Kreideversteinerungen von Ostgalizien (Wiedeń 1852) zestawił materiał własny i polskich współpracowników z okolic Lwowa, Brodów, Nagórzan i Mikuliniec, sporządził tablice porównawcze form własnych (na 159 form wprowadził przeszło 40 swoich) i współczesnych mu badaczy tego rejonu: H. Geinitza i A. Altha. Na podstawie tych prac i na życzenie ministra oświaty L. Thuna napisał bardzo ceniony podręcznik Leitfaden zum Studium der Geologie mit Inbegriff der Paleontologie (Wiedeń 1851, 1855). Obok wielu prac przyrodniczych, ogłaszanych oddzielnie i w czasopismach „Haindingers Naturwissenschaftliche Abhandlungen” oraz w publikacjach wiedeńskiej Akademii Nauk, K. pisywał też i dla czasopism medycznych: „Zeitschrift der k.k. Gesellschaft der Aerzte in Wien” i w „Medizinische Jahrbücher des Österreichischen Kaiserstaates”.

We Lwowie dał się K. poznać nie tylko jako znakomity przyrodnik i reorganizator gabinetu przyrodniczego na uniwersytecie, ale także jako energiczny i sumienny profesor rolnictwa, czym korzystnie różnił się od słabych poprzedników, szczególnie D. Columbusa. Podniósł znacznie poziom wykładów, zreformował i powiększył muzeum rolnictwa, potrafił zgrupować koło siebie około 50 studentów rocznie, brał żywy udział w organizowaniu przez L. Sapiehę Galicyjskiego Tow. Gospodarskiego i wchodził w skład jego zarządu, a w l. 1844–9 wygłaszał też na jego posiedzeniach okolicznościowe referaty. K. próbował ożywić zamiłowanie do przyrody w środowisku lwowskim, przez kilka lat bezskutecznie zabiegał o uzyskanie koncesji na prowadzenie czasopisma przyrodniczo-rolniczego we Lwowie. Interesował się też zwierzyńcem i zbiorami owadów K. Pietruskiego w Podhorcach. Po odejściu K-a do Wiednia wykłady rolnictwa na Uniw. Lwow. zostały przerwane, muzeum rolnictwa przekazane Politechnice Lwowskiej, a potem powstałej w r. 1856 Szkole Rolniczej w Dublanach. K. zmarł 27 X 1869 r. koło Gutenstein.

 

Estreicher; Grande Enc.; Meyers grosses Konversations-Lexikon, Leipzig 1905 XI 170; W. Enc. Ilustr.; Allg. Dt. Biogr.; Oesterr. Biogr. Lexikon; Wurzbach, Biogr. Lexikon, (tu wykaz prac); – Bieda F., Historia paleontologii w Polsce, Kr. 1948 s. 30; Fedorowicz Z., Zarys historii zoologii, W. 1962 s. 166; Finkel L., Starzyński S., Historia Uniwersytetu Lwowskiego, Lw. 1894 I 239.

Stanisław Brzozowski

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.